A henna (Lawsonia inermis) egy virágos cserje, mely Afrika szubtrópusi területein, Dél-Ázsiában és Észak-Ausztráliában őshonos. 2-6 méter magasra nő meg. A henna növény levele önmagában nem színezi meg az emberi bőrt. Ahhoz, hogy jó minőségű festőanyag készüljön belőle, liszt finomságúra kell őrölni az előzőleg megszárított leveleket. A hajfestésre alkalmas henna tehát a cserje szárított leveleinek őrleménye.
Mennyi hennára van szükség egy hajfestéshez?
100g szükséges egészen rövid hajhoz
200g félhosszú hajhoz
300g vállig érőnél hosszabb hajhoz
500g nagyon hosszú hajhoz
A fenti mennyiségek irányadó mennyiségek.
Mivel 100g henna körülbelül 3,5dl folyadékkal keverhető megfelelő állagú pasztává, előfordulhat, hogy a fentieknél kevesebb hennára van szükség. Az első alkalom után a saját tapasztalatok függvényében érdemes megjegyezni a mennyiséget.
Hogyan kell a henna port alkalmazni?
Összekeverés:
Azok a molekulák, melyek a festésért felelősek, savas környezetben aktiválódnak, ezért mindenképpen valamilyen savas anyagot kell a porhoz adnunk festés előtt. Többféle megoldást olvastam, javasolják a citromlét, narancslét, grapefruitlét, fekete kávét vagy fekete tea főzetét,illetve vörösbort is. Néhány helyen azonban a kávét, a teát és a vörösbort nem javasolják. Elvileg ecet illetve almaecet is megfelelő, csak ezeknek elég domináns az illata ahhoz, hogy érdemes legyen alkalmazni. Szerintem mindenki kísérletezze ki, hogy neki mi a legmegfelelőbb. Én személy szerint citromlé és víz keverékét alkalmazom. A víz minősége is fontos: ne legyen forró, mert a forrázás nem tesz jót a hennának. Forraljuk fel, és hűtsük szobahőmérsékletűre, vagy használjunk desztillált vizet.
Keverjük össze a henna port körülbelül krumplipüré sűrűségűre a folyadékkal, majd takarjuk le és tegyük félre. Fontos, hogy alaposan keverjük össze, ne maradjon csomós. Érdemes a folyadékot apránként adagolni.
Fontos: ne használjunk fém eszközöket, és olyan tálat/kanalat használjunk, amit egy esetleges elszíneződés esetén nem sajnálunk majd.
Pihentetés:
ez a fázis nem kihagyható, mivel a kémiai reakciónak így van ideje lefolyni.
A fóliával letakart massza szobahőmérsékleten (21-22C) néhány órát álljon, de akár hagyhatjuk egy egész éjszakát is érni. Ha rövidebb idő után szeretnénk használni, tegyük meleg, de ne forró helyre, pl radiátorra, 35 fokon körülbelül 2 óra alatt készül el.
Felkenés:
Mielőtt a hajra kenjük, ismét alaposan keverjük össze, és ha szükséges, tegyünk hozzá még a folyadékból. Körülbelül joghurtsűrűségűnek kell lennie.
Előzetesen megmosott, száraz hajra tegyük.
Pihenés:
Hagyjuk a hajon a masszát 2-4 óráig. Ha valakinek nehezen festődő haja van, tovább is maradhat, nem fog megártani, akár egy egész éjszakán át is. A lényeg, hogy ennél rövidebb ideig ne maradjon.
Lemosás: egyszerűen, a szokásos módon mossuk meg a hajunkat, a legvégén samponnal.